bajkom

občianske združenie

PoĽNÁ ULICA

D4F98E1C-110D-4189-8F62-B20AA3765ABF.jpeg

Poľná ulica je dlhodobo boľavým miestom celého mesta. V rámci infožiadosti sme sa dozvedeli, že mesto v roku 2022 plánuje ulicu rekonštruovať v celkovej hodnote 290.000 eur. 

Okamžite po sme sa spojili s našimi priateľmi v Cyklokoalícii a dohodli si stretnutie s vedením mesta. Chalani z Cyklokoalície nám pripravili návrhy ako by mohla vyzerať nielen dopravne upokojená a cyklisticky priateľská Poľná ulica,  ale aj ako by mohol  vyzerať kvalitný verejný priestor s upokojenou dopravou v rámci  vačšieho celku vrátane okolia Ústrednej vojenskej nemocnice.  Návrhy sme predstavili zástupcovi primátora pánovi Bednárikovi, ktorý sa o nich pozitívne vyjadril a vyslovil sa ze realizáciu prvého z nich v krátkodobom horizonte a verzie 3 v horizonte dlhodobom.

Ako môžu bicykle ušetriť milióny? Tak, že riešené územie budeme navrhovať koncepčne aby mohlo byť financované z Fondu obnovy a odolnosti SR kde je na cyklodopravu alokovaných viac ako 100 miliónov eur. To sme sa snažili vysvetliť poslancom MZ po tom ako sme zistili, že na Poľnú ulicu je hotová projektová dokumentácia, ktorá zabezpečí iba vyliatie nového asfaltu.

Aj napriek tejto možnosti mesto naďalej trvá na pôvodnom riešení s iba čiastočným ukľudnením pomocou dopravných vankúšov. Vieme, že vôňa nového asfaltu vo volebnom roku je lákavá, no my žiadame aby sa veci riešili koncepčne s ohľadom na zlepšovanie kvality života všetkých občanov, nielen motoristov. 

Z tohoto prístupu vidíme, že je dôležité v našich aktivitách vytrvať aj napriek malým neúspechom. Veríme, že krok po kroku dokážeme z Ružomberka urobiť miesto v ktorom sa dobre žije.