bajkom

občianske združenie

MesTSKÉ ELEKTROBICYKLE A CARGOBAJKY V RUŽOMBERKU

6B48C028-A89D-4B87-98F0-22875F7198FC.jpeg

V piatok 27.5. sme ružomberčanom predstavili dosiaľ nevídané. Mesto a pešiu zónu zaplavili elektrické mestské bicykle, nákladné elektrické bicykle a zdieľané e-bike a kolobežky. Každý kto prišiel si mohol vyskúšať aké výhody má mikromobilita v mestskom prostredí. Súčasne sa dozvedel informácie ako môžeme spoločne vďaka zmene nášho myslenia urobiť Ružomberok lepším mestom pre život.

V sprievodnom programe si ľudia ktorí prišli na bicykloch mohli dať skontrolovať nastavenia a dohodnúť termín servisnej prehliadky. Spolu s obyvateľmi mesta sme vytvorili "Pocitovú mapu", kde sa okoloidúci vyjadrovali kde sa im v meste páči, či nepáči, alebo ktoré časti považujú za nebezpečné v role chodca, alebo cyklistu. Výstupy použijeme v ďalšej komunikácii s vedením mesta a príprave ďalších našich návrhov.

Do podvečernej diskusie o význame bicykla v meste, ktorú moderoval Peter Kravčák prijali pozvanie vzácni hostia: Andrea Štulajterová, národná koordinátorka kampaní Do práce na bicykli a Európsky týždeň mobility, Peter Rozsár projektový manažér kampane Do školy na bicykli, člen Cyklokoalície a Marek Zahradník, architekt a urbanista, člen Cyklokoalície. V diskusii sme poukázali na moderné trendy v oblasti ukľudňovania individuálnej automobilovej dopravy a tiež možnosti ako zvyšovanie podielu nemotorovej dopravy vplýva na kvalitu života v mestách vo svete a na Slovensku. 

Večerná spoločná jazda mestom zavŕšila celý popoludňajšie podujatie. Spoločne sme zazvonili vedeniu mesta aby sa prebralo z letargie a začalo aktívne riešiť kvalitu života a  bezpečnosť v meste.

Chceme iba jedno, aby Ružomberok bol pekným a kvalitným priestorom, kde ľudia radi žijú, pracujú a trávia voľný čas.